طبیعت سرمایه گذاری

طبیعت سرمایه گذاری

طبیعت سرمایه گذاری

در این مقاله قصد داریم در مورد طبیعت سرمایه گذاری بحث کنیم. ابتدا قصد داریم چند تعریف از سرمایه گذاری را ذکر کنیم.

  • سرمایه گذاری یعنی ایجاد تعهد برای مصرف منابع جهت انجام فعالیت اقتصادی با پیش بینی بازدهی یا منافع بیشتر در آینده.
  • سرمایه گذاری مبین مصرف پیشرسی در حال حاضر، با انتظار مصرف بیشتر در زمان آتی
  • به مفهومی صرفاً اقتصادی، سرمایه گذاری یعنی تبدیل منابع طبیعی به دارائیهای واقعی مانند کارخانه و ماشین آلات .
  • سرمایه گذاری یعنی خرید یک دارایی یا هر چیز دیگری به این امید که در آینده قیمت آن افزایش خواهد یافت و یا درآمدی را ایجاد خواهد کرد.
  • در علماقتصاد، سرمایه‌ گذاری یعنی خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود.
  • در علم مالی، سرمایه‌گذاری به این معنی است که فرد یکدارایی مالی نظیر سهام را می‌خرد و پیش‌بینی می‌کند که آن دارایی مالی در آینده سودآور خواهد بود و قیمتش افزایش خواهد یافت، لذا با فروش به قیمت بالاتر سود خوبی به دست خواهد آورد.

بنابراین، سرمایه گذاری وقتی اتفاق می افتد که مصرف کننده سرمایه، مانند شرکتی خصوصی یا سازمانی عمومی صرفه جوییهای بدست آمده از مصرف پیشرس کنونی را، که حاصل بازار سرمایه یا بازار مالی است، دریافت کند و آنها را برای کسب داراییهای جدید مصرف کند.

حال که با سرمایه گذاری آشنا شدیم، در این قسمت از طبیعت سرمایه گذاری به بحث صرفه جوییهامی پردازیم. 

صرفه جوییها در بخش خصوصی با ایجاد حق مالی و یا بدهی در سرمایه گذاری جریان پیدا می کند.

 حق مالی، همان ارزش سهام شرکت است و برای افزایش دارایی های جدید می توان سهام جدیدی را صادر کرد یا سرمایه گذاری مجدد انجام داد.

بدهی به دو صورت انجام می شود: قرض گرفتن از بانکها و صدور اوراق قرضه برای عموم که در تاریخی بعد بازخرید می شود.

بنابراین برای اینکه پس اندازهای فردی را به جریان سرمایه گذاری وارد نمایید، بایستی از طریق نهادهای مالی- که فرصتهای سرمایه گذاری در اختیار دارند- اقدام کنید. بعنوان نمونه چنانچه سرمایه خود را در بانک ذخیره نمایید، به این فرایند سرمایه گذاری اطلاق نمی شود مگر اینکه سرمایه تان را برای ساخت فعالیتهای عمرانی، صنعتی و … کنید.

در بخش عمومی، مصرف فعلی می تواند از طریق مالیات توسط دولت ها و به منظور به عقب انداخته شود. تأمین مالی سرمایه گذاری ها در پروژه های عمومی ممکن است با استقراض عمومی، به منظور تأمین هدفهای اجتماعی مطلوب انجام شود. در این موارد، مکانیسم بازار برای تشکیل سرمایه با عمل دولت انجام می گیرد یا از آن تأثیر می پذیرد.

سرمایه گذاری دراز مدت، چه در بخش خصوصی و چه در بخش عمومی، سرمایه گذاری در دارایی جدید را شامل می شود که قرار است به مدت طولانی از منابع آن استفاده شود و بازدهی آن در مدت بهره برداری حاصل می شود.

آشنایی با سرمایه گذاری

نگاهی هم به این مقاله داشته باشید:

نقش تحلیل اقتصاد مهندسی

در طبیعت سرمایه گذاری، هدف از ارزیابی اقتصادی سرمایه گذاری در یک پروژه این است که آیا درآمدهای پروژه به اندازه ای است که ارزش سرمایه گذاری در آن را داشته باشد یا نه. بازده رضایتبخش یک سرمایه گذاری به گرایش های سرمایه گذار و به منابع در دسترس بستگی دارد. از طرف دیگر، تعهد در مورد پس اندازهای سرمایه گذاری را که از طریق وسایل و امکانات مختلف توسط نهادهای مالی تعیین می شود را تأمین مالی یا منافع مالی می نامند. سهام، اوراق قرضه و اوراق بهادار بانکی که نمایانگر داراییهای واقعی هستند را دارایی زاینده یا تضمین مالی می گویند؛ خرید چنین دارایی هایی را سرمایه گذاری مالی می گویند بنابراین کسی که سهام مشخصی از یک شرکت را در بورس می خرد، سرمایه گذاری انجام شده، سرمایه گذاری مالی می باشد. بنابراین مهم است که بین ارزیابی اقتصادی و مطالعه امکان پذیری تأمین مالی یک پروژه تفاوت قائل شویم. تحلیل ارزیابی اقتصادی یک سرمایه گذاری دراز مدت با فرض در اختیار داشتن منابع است ولی تحلیل امکان سنجی مالی، بررسی وسایل و ابزار کسب وجوه لازم برای تحصیل دارایی سرمایه ای مشخصی است و این دو نوع تحلیل متفاوند و نیاز است که هر کدام جداگانه بررسی شوند.

مهم است که بین ارزیابی اقتصادی و مطالعه امکان پذیری تأمین مالی یک پروژه تفاوت قائل شویم. تحلیل ارزیابی اقتصادی یک سرمایه گذاری دراز مدت با فرض در اختیار داشتن منابع است ولی تحلیل امکان سنجی مالی، بررسی وسایل و ابزار کسب وجوه لازم برای تحصیل دارایی سرمایه ای مشخصی است و این دو نوع تحلیل متفاوند و نیاز است که هر کدام جداگانه بررسی شوند.

مثال: مسئولان بهداشت منطقه 7 تصمیم دارند یک کارخانه برای تصفیه فاضلاب بسازند که هزینه ای برابر با یک میلیارد تومان دارد. آنها از مهندس مشاوری خواسته اند امکان جمع کردن پول ساخت این کارخانه را از طریق صدور اوراق قرضه عمومی بررسی کند. پس از تحلیل دقیق بازار اوراق قرضه، این مشاور پیشنهاد کرد که نرخ سود سالانه اوراق قرضه برابر با 15% در نظر گرفته شود تا توجه خریداران را به خود جلب کند. در حقیقت این مشاور امکانپذیری تأمین مالی ساخت را از طریق استقراض تحلیل کرده و ربطی به بازده آتی سرمایه گذاری پیشنهاد شده ندارد؛ یعنی تحلیلی که انجام شده تحلیل ارزیابی اقتصادی نیست بلکه تحلیل امکانپذیری تأمین مالی است.

طبیعت سرمایه گذاری    طبیعت سرمایه گذاری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *