تحلیل اقتصادی

نقش تحلیل اقتصاد مهندسی

تحلیل اقتصادی

از زمان انقلاب صنعتی بدین سو، توسعه تکنولوژیک را بعنوان راه زندگی، برای جوابگویی به نیازهای اجتماعی پذیرفته اند. توجه تکنولوژیک به روابط بین کارکرد مورد انتظار یک تحول تولیدی جدید و سرکایه گذاری مورد نیاز آن از منابع اجتماعی، به طور سنتی بخشی از برنامه ریزی و طراحی کلیه کارهای مهندسی است. بنابراین، برنامه ریزی و طراحی یک پدیده تسهیلاتی یا محصول مهندسی ساز، طیفی از انواع فعالیت ها مانند بررسی و تحقیق اولیه، مطالعات امکان پذیری، تحلیل های تفصیلی و تعیین مشخصات فنی دقیق فرایند ساخت هر یا تولید انبوه را شامل می شود.

شاید این مقاله نیز به برای شما مفید باشد

ایجاد پروژه مهندسی

بنیاد مهندسان عمران (لندن) در سال 1828 دیدگاه وسیعی از مهندسی را در منشور خود ارائه کرده است. در این منشور، مهندسی “هنر جهت دادن به منابع عظیم نیرو در طبیعت برای استفاده و راحتی بشر” تعریف شده است. به این ترتیب مسئولیت مهندسان با مدیریت و تخصیص منابع به تناسب با طبیعت، مردم و تکنولوژی مربوط شده است. با توسعه سریع انواع تکنولوژِیها در سالهای آتی، مهندسان هر چه بیشتر به تحول تکنولوژیک مشغول شدند و به اثرات تکنولوژی بر انسان و طبیعت توجه اندکی کردند. مردمان دوراندیش خطر تمرکز توجه به تحول و توسعه “منابع عظیم نیرو در طبیعت” به قیمت فراموش کردن “استفاده و راحتی” نوع انسان را تشخیص دادند؛ چندانکه در سال 1887 ولینگتن[1] چنین هشدار داده بود:

تعالی تحریف شده ای که مهندسان، و نیز آنها که مهندسان را آموزش میدهند و آن ها که آنان را استخدام می کنند به ظریفترین جزئیات در این مورد داده اند که چگونه می توان “کارهای” جدا از هم را “ساخت” تا راه آهنی را بوجود آورد، باعث فراموش کردن سوالات مهمتری شده که کجا و کی بناها را بسازیم، و یا اینکه آیا اصلاً آنها را بسازیم یا خیر؛ این در خود نکته ای دارد که همزمان حیرت آور و هراس آور است.

 

در این عصر صنایع با تکنولوژی عالی و رقابت بین المللی سخت و ظریف، سوالات اینکه کجا و کی بسازیم، و یا اینکه آیا بسازیم یا نه، از هر وقت دیگری مهم تر شده است. در برنامه ریزی استراتژیک پروژه های مهندسی، درک درست دامنه مسائل و مباحث مربوط به بهره گیری موثر از منابع و تأثیر تکنولوژی های جدید در جامعه، موضوعی اساسی است. به طور کلی چون کمی کردن تمام عامل های مربوط به فرایند تصمیم گیری غیرممکن است، به تحلیل اقتصادی پروژه های مهندسی بیشتر از دیگر ملاحظات توجه می کنند. به هر حال، این تأکید بر تحلیل اقتصادی نباید ما را، از ارزیابی کیفی عاملهای دیگر در روند رسیدن به تصمیم نهایی غافل کند.

تحلیل اقتصادی

بنابراین منظور از تحلیل اقتصادی، ایجاد فهم اساسی و پاسخهای محتملی است که از دیدگاه اقتصادی، در مورد سوالات “چه باید ساخت”، “کی باید ساخت”، و “آیا اصلاً بید ساخت”، پدید می آید. به تعبیری کلی، باید گفت تحلیل اقتصادی اصولاً با مفاهیم و روشهای تحلیلی مربوط به مطالعه کارایی اقتصادی پروژه های مهندسی برای جامعه، بر حسب منافع حاصل از این پروژه ها نسبت به هزینه آنها، ارتباط دارد. از دیگر عوامل مؤثر در تصمیمات سرمایه گذاری پروژه های مهندسی به اختصار بحث می شود. از آنجا که ارزیابی این چنین سرمایه گذاری هایی مبتنی بر تحلیل اقتصادی، باید با دیگر ملاحظات مقابله و موازنه شود، هر مسئله را باید در نهایت با توجه به محیط وجودی واقعی آن مورد بررسی قرار داد. به هر حال، تحلیل اقتصادی، اولین گام مهم در جهت گسترش دیدگاه های تصمیم گیرنده است که او را با بینش و اعتماد بیشتری به درک پیامدهای تصمیم هایش مجهز می کند.

نگاهی هم به این مقاله داشته باشید

انواع طرح های کسب و کار

[1] Wellington

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *